Seyahate Çıkmadan Önce İndirmeniz Gereken Uygulamalar

Bir turizmci olarak seyahatlerimde kullandığım, benim için mihenk taşı olan uygulamaları paylaşmak istedim. Kendi tur paketimizi artık telefondan gerçekleştirebiliyoruz. Teknoloji sayesinde en ucuz uçak biletini alıp şehrin merkezinde kendi seçtiğimiz hostel veya otellerde konaklayabiliyoruz. İşte telefon sayfalarımdan birini kaplayan uygulamalar:

1- maps.me

Şuana kadar gördüğüm ve en çok kullandığım uygulama. Seyahate çıkmadan önce gideceğimiz yerin haritasını indirebiliyor ve gezeceğimiz yerleri işaretliyoruz. Gittiğimizde internetimiz, mobil verimiz veya hattımız açık olmasa dahi çevrimdışı olarak konumumuzu tespit ediyor ve bulunduğumuz yeri gösteriyor. Bu sayede bilmeden tüm şehri dolaşmak yerine kendimize en uygun rotayı çizerek pratik yoldan işaretlediğimiz her yeri görebiliyoruz.

2- SkyScanner

Bilindik en popüler uçak bileti arama platformu SkyScanner, ucuz uçak bileti bulmak için olmazsa olmazlar arasında. Gideceğimiz yere uçak bileti aradığımızda oraya bulunan uçuşların satışını yapan tüm firmaların fiyatları gösteriyor ve en uygununu bulmamızı sağlıyor. Seyahatin birinci aşamasındaki ulaşım ve konaklamanın ulaşım kısmını tek başına göğüslüyor.

3- Booking

Bilindik en popüler otel arama platformu Booking’te kendi zevkinize göre konaklamanızı bulabilirsiniz. Gideceğimiz yerde konaklamayı nasıl istiyorsak filtreleme yaparak arayabiliyor ve istediğimizi bulabiliyoruz. Seyahatin birinci aşamasındaki ulaşım ve konaklamanın konaklama kısmını gözü kapalı Booking’e bırakabiliriz.

4- TripAdvisor

Gideceğimiz yerde nereye gidilir, nerede yemek yenir, hangi cafe ünlüdür gösteren uygulama. Bunları yaparken de aradığımız yer veya mekan hakkında kullanıcı yorumlarını görebiliyoruz. Bir yere gitmeden önce mutlaka yorumlara bakmalıyız.

5- CouchSurfing

Gideceğimiz yerde orada yaşayan yerel insanların evinde konaklama yapabilmemizi sağlayan uygulama. Gençlerin en çok tercih ettiği platform çünkü tamamen ücretsiz. Eğer evini konaklamaya açan kişi o tarihlerde müsaitse bedava konaklıyoruz. Bazen tek başımıza odada, bazen salonda kanepede bazen de yerde.

6- XE Currency

Kurlardan dolayı karışan kafamızı düzeltecek uygulama. Gitmeden euro veya dolar aldıysak ve gittiğimiz yerde de yerel para birimine çevirdiysek cüzdanımız tam bir karmaşa haline geliyor. İşte bunu çözecek yegane uygulama budur.

7- Google Çeviri

Dil bilmeyenler için en ideal uygulama. Çevrimdışı dil paketlerini indirebilir ve internetimiz olmasa bile çeviriyi kullanabiliriz. İngilizce bilmeyen ve kendi diliyle konuşan yerlerde markette alışveriş yaparken veya herhangi bir anlaşmazlık yaşadığımızda bizi o zorluktan çekip çıkarıyor.

Seyahat planı yapanlar veya hazırlığı içinde olanlar için en faydalı seyahat uygulamalarını derledim. Umarım faydalı olur.